Nový multisenzorický priestor pri Strednej odbornej škole lesníckej vybudovaný v spolupráci s OZ Lesník, EKOVYSOČINA a podporený Žilinským samosprávnym krajom.
Projekt Bližšie k prírode podporený v rámci Regionálnej dotácie z vlastných príjmov Žilinského samosprávneho kraja na rok 2024 č.1/2024 https://www.facebook.com/ZilinskyKraj
V areáli Strednej odbornej školy lesníckej v Tvrdošíne pribudol inovatívny edukačný priestor pre širokú verejnosť a žiakov základných a stredných škôl.
Areál tvoria 3 informačné tabule: Dve z trvácneho dibondu a jedna z plechu. Plechová tabuľa, „Tvorivá činnosť“, je magnetická, a bude slúžiť pre prezentáciu žiackych prác počas vyučovania a tiež na prezentáciu odborov strednej odbornej školy lesníckej, s ktorou OZ Lesník úzko spolupracuje. Zároveň sa verejnosť a žiaci z dibondových tabúľ dozvedia informácie o lesníctve a lesnej ekológii, ktoré nie sú bežne dostupné v školskom kurikulu (História slovenského lesníctva a zaujímavé dendrologické fakty o 3 najpočetnejších stromoch v našich lesoch). Kombinácia multifunkčnej plechovej tabule a 2 edukačných tabúľ sa preto výborne hodí napríklad na otvorené hodiny biológie alebo geografie na čerstvom vzduchu, bližšie k prírode.
Práve blízkosť k prírode zabezpečujú aj 2 krásne pyramídové záhony, z dielne skvelej EKOVYSOČINA https://www.facebook.com/ekovysocina.sro, ktorá sa zameriava pedagogické rezbárstvo s rešpektom k ľudom a prírode. V pyramídových záhonoch budú na jar vysadené prvé bylinky v réžii školského pestovateľského krúžku a v spolupráci s lokálnymi základnými školami v rámci Dňa Oravských bylinek.
Hlavnú súčasť parku tvoria následne samotné multisenzorické prvky – Dendrofón vyrobený z agátového masívu. Drevenná zvonkohra obsahuje hracie lamely z rôznych typov drevín, ktorých názov je laserovo gravírovaný na povrchu jednotlivých plôch. Žiaci a verejnosť majú preto možnosť vyskúšať si, ako znejú jednotlivé dreviny (na prvku sú zavesené hracie paličky) a ako ich vnútorná štruktúra a hustota vplýva na akustické vlastnosti dreva.
Poslednú časť parku tvoria lavičky na komunitné posedenie alebo otvorenú hodinu environmentálnej výchovy. Lavičky sú osadené oproti Drevenému pexesu zo smrekovcového masívu, ktoré obsahuje 36 otočných tabuliek – hernú sieť 8X8. Cieľom pexesa je hravou formou rozvíjať povedomie a znalosti o 8 aktuálnych hrozbách pre lesné ekosystémy a 8 metódach, ako chrániť životné prostredie pred odlesňovaním, suchom, alebo klimatickou krízou. Obe strany pexesa sú nanesené UV tlačou a obsahujú obrázok, ku ktorému musia žiaci následne priradiť environmentálnu hrozbu alebo ochranný faktor. Aj tento prvok pre nás pripravila skvelá EKOVYSOČINA.
Areál obohacuje aj prenosná meteostanica kombinujúca digitálne kompetencie s udržateľným vzdelávaním a stavebnice hmyzieho hotela a krmítka pre vtáky.
Pozývame vás k zmysluplnému tráveniu voľného času a tešíme sa aj na záujemcov zo základných a stredných škôl, ktorí by si v našom edukačnom priestore radi spestrili hodiny pomocou inovatívnej a zážitkovej pedagogiky.
Naša obrovská vďaka patrí tiež Žilinskému samosprávnemu kraju za podporu našej iniciatívy cez Regionálne dotácie z vlastných príjmov Žilinského samosprávneho kraja na rok 2024. Aj vďaka finančnej pomoci ŽSK budú mať žiaci a verejnosť možnosť zažiť environmentálne vzdelávanie trochu inak, zážitkovejšie, bližšie k prírode.
Mgr. Peter Ľuba
https://www.facebook.com/ZilinskyKraj
Ponúkame kvalitné odbory, Zváračský kurz, Autoškola